BEST ROBOT IN DIVISION PRIZE (BRD)

Firefighting Junior Division, Customized

1.  Smokey 3.0, Smith STEM Middle School (CT)

2.  BitBoy, South Windsor BitBoy (CT)

3. Thunderstorm, Independant Team (CT)


Firefighting High School Division, Customized
1:  Black Mamba, Shimen Senior Middle School (China)

2:  Fire Extinguisher, Shimen Senior Middle School (China)

3:  Dilly Dilly, Keshequa High School (NY)


Firefighting Senior Division, Customized

1.  Phantom of Athletics, Shimen Senior Middle School (China)

2.  No winner

3.  No winner


Firefighting Walking Division, Customized
No winners

2018 Contest Winners

​​BEST ROBOT IN DIVISION PRIZE (BRD)

Firefighting Junior Division, Unique

1. 1224L, Driven Robotics (NJ)
2. EV3, Talcott Mountain Science Center (CT)
3. Talcott VEX, Talcott Mountain Science Center (CT)


Firefighting High School Division, Unique
1: Black Cat, Shimen Senior Middle School (China)

2:  AIRBOT, Misgav High School (Israel)

3:  Sam, Misgav High School (Israel)


Firefighting Senior Division, Unique

1.  Leonard, Westminster College (PA)

2.  Ada, Trinity College (CT)

3.  Spit Fire, University of Evansville (IN)


Firefighting Walking Division, Unique
1.  Al Fatih, Universitas Gadjah Mada (Indonesia)

2.  1-DA, Universitas Gadjah Mada (Indonesia)

3.  No winner

Grand Performance Mastery Prize (GPMP) Award is the highest honor that a fire fighting robot team can earn.  The robot with the lowest total score will win this award. To qualify, the robot must also display a poster and participate in the Olympiad Exam.


The 2018 GPMP WINNER IS Black Cat FROM Shimen Senior Middle School (China)

LOWEST INDIVIDUAL SCORE PRIZE (LISP)

Firefighting, Customized

Level 1/Junior:  Smokey 3.0,  Smith STEM Middle School (CT)

Level 2:  Black Mamba, Shimen Senior Middle School (China)
Level 3:  No winner

LOWEST INDIVIDUAL SCORE PRIZE (LISP)

Firefighting, Unique

Level 1/Junior:  EV3, Talcott Mountain Science Center (CT)

Level 2:  Black Cat, Shimen Senior Middle School (China)

Level 3:  No winner

UPDATED

APR 20 2018

Olympiad Exam


Junior Individual

No winner


Junior Team

BitBoy, South Windsor BitBoy (CT)


High School Individual

Lincoln Roth, Ogrebot, Princeton High School (NJ)


High School Team

Wall-E, Princeton High School (NJ)


Senior Individual

Faizan Muhammad, Sleep On It, Tufts University


Senior Team

High Spirits, Tufts University

April 7-8, 2018      Hartford, Connecticut USA

Trinity College International Robot Contest

Supplemental Contests


Versa Valve Challenge

Spit Fire, University of Evansville (IN)

OeDiPus, Trinity College (CT)


John G. Gallichotte Award

Smokey 3.0,  Smith STEM Middle School (CT)


Spirit Of The Inventor Award

Russell the Teapot, Robot House (NY)


Tiny Robot Contest

EV3, Talcott Mountain Science Center (CT)


Poster Presentation Award

Junior:  BitBoy, South Windsor BitBoy (CT)

High School:  Squishy, Mercer Area High School (PA)

Senior/Walking:  RiverhawkBot 2.0, University of Massachusetts Lowell (MA)


North American Award

Level 1:  EV3, Talcott Mountain Science Center (CT) 

Level 2:  Leonard, Westminster College (PA)

Level 3:  No winner


IEEE Connecticut Award

BitBoy, South Windsor BitBoy (CT)
EV3, Talcott Mountain Science Center (CT)  

Opposite Direction, Let's Build Rockets (CT)

Ada, Trinity College (CT)

OeDiPus, Trinity College (CT)